4. Sjednica Izvršnog odbora za ICT

By 29. јуна 2018. Nekategorizovano No Comments

Održana 4. Sjednica Izvršnog odbora za ICT

4. sjednica IO je održana u sjedištu privrednog društva “EASTCODE” d.o.o. u Banja Luci.

Sjednici su prisustvovali predstavnici: Comtrade d.o.o., Računari d.o.o., Saga RS d.o.o. i EastCode d.o.o. Banja Luka i sekretar granskog udruženja za ICT Slobodan Dragičević. Raspravljali smo o svim bitnim pitanjima koje se tiču oblasti u kojoj djeluju naša privredna društva.

Članovi IO upoznati su sa svim aktivnostima koje podržavaju i istakli su probleme koji ih muče a opdnosi se najviše na nedostatak kvalifikovane radne snage i na očekivanja od strane privatnih i državnih fakulteta kao i nadležnih ministarstava. Predsjednik IO, gosp. Miroslav Matić je čak rekao da bi oni vrlo rado „platili obučenog i operativnog programera sa tržišta rada do 10.000KM“.

Očigledno se vidi jedan poseban oblik poslovanja koji je svojstven nastalim potrebama kompanija, mogućnostima iskoraka kao i poslovima, kvalitetu radova i usluga koji neće moći ići intenzivnije. Trenutna su razmišljanja članica da se ovaj teški period prebrodi na najbolji ili jedini mogući način a ulogu države vide u primjerenom odnosu prema njima.

Kvalitetna analiza sektora bi mogla da pomogne našim firmama da se lakše nalaze na tržištu u zemlji i da planiraju resurse za poslove u inostranstvu. Veliki broj preduzeća se usmjerava na usluge i poslove za strane partnere.

Potrebno je aktivirati i univerzitetske i fakultetske resurse kako bi se edukovali mladi ljudi za junior i senior programere.

Osjetan je nedostatak podrške za ostale sektore privrede i ne razmišlja se o posebnom senzibilitetu prema takvim konzumentima jer ne postoje resursi koji mogu da se bave takvom organizacijom.

Informisani su oko realizacije niza projekata u organizaciji Privredne komore RS.