27.04.2018. godine na Univerzitetu u Banja Luci u amfiteatru Studijskog programa stomatologija, u Kampusu, promovisan je projekat „Sinteza nanočestica zlata i njihova primjena u stomatologiji, medicini i industrijskom sektoru – transfer naučnih saznanja iz laboratorije u praktičnu primjenu“. Projekat je predstavila grupa naučnika sa moderatorom i naučnim istraživačem na ovom projektu Doc. dr Valentinom Veselinović.

Projekat je podržalo Ministarstvo nauke i tehnologije, Univerzitet u Banja Luci kao i EUREKA. Projekat je nastao u saradnji Univerziteta u Banja Luci – medicinski fakultet, Istočnom Sarajevu – medicinski fakultet.

Prof. dr Rebeka Rudolf, vanredni profesor na mašinskom fakultetu u Mariboru – Slovenija, zaposlena u Zlatarna Celje d.d. kao vođa istraživačkog tima je predstavila kako su došli do rešenja da prave nanočestice zlata koje koriste u svim industrijskim granama kao i u stomatologiji i medicini. Ujedno, oni su i partneri na projektu fakulteta stomatologije u Banja Luci.

Naučni saradnik Rajko Bobovnik, istraživač iz oblasti nanomaterijala i polimera, sa Fakulteta za polimere u Slovenj Gradec-u – Slovenija je prezentovao sintezu PMMA/Au nanočestica (kompozit) i karakterizaciju polimernog kompozita. Od ovih materijala se danas prave materijali koji će zamijeniti plastiku a oni su organskog sastava tako da se u zemlji pretvaraju u humus. U budućnosti EU će zamijeniti upotrebu plastike iz baznih ruda – nafte.

Dr Danica Popović sa stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu – Srbija je prezentovala Primjenu nanočestica Au i nanokompozita PMMA/Au u medicini. Zanimljive su mogućnosti primjene nanočestica u implatantima koje sprečavaju infekcije jer zlato je poznato kao imflatoran materijal. Primjena u tekstilnoj industriji za proizvodnju odjeće koja se ne gužva, koja odbija prljavštinu – servisi, prljava radna mjesta, medicina….

Cilje prezentacije je veza akademske zajednice sa realnim privrednim zahtjevima i korišćenje u novim proizvodima koji mogu kompanije učiniti globalno zanimljivim i prepoznatljivim na tržištima. Ujedno, ovaj pristup naučno istraživačkom radu garantuje svrsishodnost proizvodnje visokoobrazovanih kadrova jer rezultat naučnoistraživačkog rada mora biti proizvod, usluga ili pilot projekat sa dostignutim nivoima u zavisnosti od stepena razvoja ljudskog uma – što je predstavnik PKRS, Slobodan Dragičević istakao u obraćanju i pitanjima oko primjene u drugim industrijskim sektorima.

Dogovoreno je da profesori učestvuju i u prezentovanju ovih proizvoda za potrebe privrede, raznih djelatnosti i branši, u Privrednoj komori RS. dana 29.05.2018. godine je održan sastanak u PKRS sa Doc. dr Veselinović sa Slobodanom Dragičevićem oko detalja i prijedloga prezentovanja privrednicima realnih rezultata i moguće primjene u privrednim granama. Oko ovih detalja ćemo Vas obavijestiti putem našeg WEB site-a i Android aplikacije „Privredna komora RS“ na Google Play prodavnici.