BFC SEE: Unapređenje Regionalne mreže za povoljno poslovno okruženje BFC SEE

By 5. јула 2019. Nekategorizovano No Comments

Unapređenje rada Regionalne BFC SEE mreže i razvoj Platforme za povoljno poslovno okruženje na Zapadnom Balkanu/JIE  bile su teme sastanka koji je održan danas, u Privrednoj komori RS.

BFC SEE regionalna mreža je uspostavljena 2012.godine, sa ciljem provođenja sertifikacije opština sa povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi, a čine je članice Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Federacija BiH i Republika Srpska.Članice okupljene u regionalnoj mreži rade na unapređenju regionalne saradnje i razmjeni iskustava u radu lokalnih samouprava, sa ciljem jačanja konkurentnosti i privlačenja investicija.Na sastanku je diskutovano o radu Mreže za povoljno poslovno okruženje Republike Srpske, dosadašnjim rezultatima i  potencijalnom širenju partnerstava.Takođe, identifikovane su oblasti za unapređenje kroz regionalnu saradnju (razvoj MSP, građevinske dozvole, katastar, e-uprava, JPP, promocija investicionih potencijala).

Pored predstavnika Privredne komore RS, Tehničkog sekretarijata za provođenje BFC SEE programa sertifikacije u RS, sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva privrede i preduzetništva RS i Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS i predstavnici NALED-a, Regionalnog Tehničkog sekretarijata Mreže.

U Republici Srpskoj, Mreža za povoljno poslovno okruženje RS, uspostavljena je 2013.godine, na osnovu potpisanog sporazuma izmešu Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, Saveza opština i gradova RS, Agencije Eda i Privredne komore RS, s ciljem unapređenja uslova poslovanja i povećanja investiranja.

tekst