BFC: Uspostavljanje odgovarajuće poslovne infrastrukture i pouzdane komunalne usluge

26.05.2022.

Učešćem u regionalnom programu sertifikacije gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem BFC SEE, lokalne zajednice, između ostalog, investitorima su pružile različite pogodnosti pri investiranju, što značajno olakšava ulaganje i početak uspješnog poslovanja.

Neke od tih pogodnosti su i uspostavljanje odgovarajuće poslovne infrastrukture i pouzdane komunalne usluge.

Među 12 gradova i opština, u ovom segmentu istakli su se Gradiška, Doboj i Kotor Varoš, kao i Laktaši, Prijedor i Teslić, ali o njihovim iskustvima biće više riječi u narednoj objavi.

Grad Gradiška je u proteklih nekoliko godina načinio značajan iskorak u svim segmentima društveno-ekonomskog razvoja. Prevaziđene su mnoge teškoće i savladane višegodišnje prepreke u razvoju, uz istovremeneo stvaranje uslova i pretpostavki za osnaživanje uloge lokalne uprave u stvaranju kvalitetnog poslovnog ambijenta u funciji privlačenja novih, ali i pružanje podrške postojećim investitorima.

– Stvaranje kvalitetnih preduslova za investiranje od strane Grada ogleda se i kroz kontinuirano ulaganje u infrastrukturno opremanje cijele teritorije grada Gradiška, kao i Privredne zone Nova Topola, koja predstavlja jednu od najboljeopremljenih poslovnih zona u Republici Srpskoj i BiH – rekao je gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić.

U opremanje ove zone, koja se prostire na 135 hektara, Grad Gradiška je uložio oko 11 miliona KM, zahvaljujući čemu su potencijalnim investitorima osigurane potpuno uređene građevinske parcele na kojima je obezbijeđena putna, elektro, telekomunikaciona, vodovodna i kanalizaciona mreža. Isto tako, za potrebe obezbijeđenja zaštite životne sredine u zoni je izgrađen i prečistač otpadnih voda.

– U cilju stvaranja što boljeg ambijenta za privlačenje potencijalnih i zadržavanje postojećih investitora, Grad Gradiška je tokom 2017. godine izvršio smanjenje komunalnih i administrativnih takse do 40% te na taj način svake godine gradiškoj privredi ostaje oko 200.000 KM – podsjetio je Adžić.

Jedan od značajnih aspekata implementacije BFC SEE standarda, kako kažu u Gradskoj upravi Doboj, jeste KLER (Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj), koji pruža aktivnu podršku lokalnoj poslovnoj zajednici, te koordinira svim pitanjima lokalnog ekonomskog razvoja.

Pored toga, GU Doboj osnovala je, aktom gradonačelnika, 2014. godine LST (Lokalno savjetodavno tijelo za obrazovanje i zapošljavanje). Svrha ovog tijela je unapređenje obrazovanja odraslih i srednjeg usmjerenog obrazovanja u cilju većeg zapošljavanja lokalnog stanovništva. Ovo tijelo je nosilac vrlo značajnog događaja za nezaposlena lica jer svake godine, pod pokroviteljstvom grada Doboja, organizuje Sajam zapošljavanja.

– GU Doboj je na Skupštini Grada, održanoj 28. 12. 2021. godine, donijela odluku o osnivanju “Slobodne zone Doboj” na 3 lokacije, ukupne veličine od 1300 dunuma. Ovom Odlukom je planirano da se u njoj obavljaju sve industrijske, trgovačke i uslužne dijelatnosti. Grad Doboj se nalazi na raskrsnici važnih puteva koji povezuju tri zemlje, njegova blizina velikim urbanim centrima (blizina autoputa E70 Ljubljana-Zagreb-Beograd, koridor Vc), te blizina aerodrome Beograd, Zagreb i Sarajevo te je osnivanje slobodne zone na ovakvom geostrateškom položaju izuzetno značajno za potencijalne investiture, kako za domaće tako i za strane – poručili su iz GU Doboj.

S druge strane, Opština Kotor Varoš uspješno je okončala tri faze radova na izgradnji vodovoda prema Podbrđu, čime je trajno riješen problem neadekvatnog snabdijevanja pitkom vodom na ovom području.

– Realizacijom ovog projekta je obezbijeđeno snabdijevanje vodom 440 stanovnika ovog kraja i oko 300 radnika u dva proizvodna pogona preduzeća “Sim Tehnik”. Upravo će projekat, koji predstavlja zajedničku inicijativu rukovodstva opštine i direktora “Dermala” i “Sim Tehnika”, biti realizovan ove godine – rekao je načelnik ove opštine, Zdenko Sakan.

Opština će finansirati proširenje Knez Mihailove ulice sa odvodnjom oborinskih voda i izgradnjom trotoara, a preduzeća Dermal i Sim Tehnik će vlastitim sredstvima zasaditi drvored i postaviti klupe.

Podsjećamo, Privredna komora RS u saradnji sa  NALED-om (Nacionalnom agencijom za lokalno- ekonomski razvoj) i BFC SEE (Business Friendly Certification) mrežom već sedam godina provodi Program sertifikacije jednica lokalne samouprave za povoljno poslovno okruženje u jugoistočnoj Evropi. BFC SEE mreža je uspješan primjer regionalne saradnje institucija ni privrede koja je do u saradnji sa donatorima realizovala projekte u vrijednosti od pet miliona evra.

BFC SEE je regionalni program za unapređenje konkurentnosti lokalnih samouprava koji se provodi u Republici Srbiji, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

BFC SEE je u kratkom roku postao pečat kvaliteta i široko priznat pokazatelj efikasne lokalne administracije i povoljne investicione klime u jugoistočnoj Evropi. Zato je i  Fajnenšal Times  uvrstio gotovo 40% sertifikovanih opština i gradova na listu najboljih investicionih destinacija u Evropi.

Do sada je na regionalnom nivou sertifikano više od  60 jedinica lokalne samouprave a u Republici Srpskoj 12 (Banja Luka, Bijeljina, Prijedor, Gradiška, Doboj, Teslić, Laktaši, Novi Grad, Brod, Prnjavor, Kotor Varoš i Zvornik).Trenutno su u procesu Trebinje, Modriča, Srbac i Stanari.

Sertifikacija  gradova i opština podrazumjeva ispunjavanje, veoma zahtjevnih, 10 kriterija i više od 76 podkriterija za unapređenje kvaliteta usluga i informacija koje jedinice lokalne samouprave pružaju privrednicima i stranim investitorima.