Digitalno upravljanje zemljištem za veći prinos u poljoprivredi

Trebinje, Prijedor, Brod i Srbac biće prve lokalne samouprave u Republici Srpskoj, BiH koje će koristi jedinstvenu poljoprivrednu platformu- AgroLIFE, softver za digitalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem.

Upotreba ove platforme omogućena je u okviru develoPPP.de projekta „Digitalizacija opštinskog upravljanja zemljištem“ koju provode kompanija TeleGroup i GIZ u ime njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) uz podršku Regionalne mreže za povoljno poslovno okruženje BFC SEE) .

Cilj projekta je unapređenje kapaciteta za digitalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem, koje se dodjeljuje putem zakupa, a kojim upravlja lokalna samouprava.

AgroLIFE softver, koji je razvio „Telegroup“, omogućava lokalnim samoupravama automatizovano upravljanje, pregled i obradu podataka neophodnih za kvalitetno upravljanje zemljištem, kao i praćenje promjena nastalih na parcelama. Ujedno, ovaj softver omogućiće i vlasnicima poljoprivrednih dobara da efikasno planiraju, organizuju i upravljaju poljoprivrednom proizvodnjom u cilju povećanja prinosa, ukupnih prihoda i smanjenja operativnih troškova.

U okviru projekta, lokalnim samoupravama prezentovane su mogućnosti koje nudi ovaj softver. Tom prilikom predstavnici „TeleGroupa“, Diana Gligorijević suvlasnica i Stefan Đurović, menadžer na projektu naveli da će se daljim razvojem platforme doprinijeti efikasnijem korišćenju obradivog zemljišta, povećanju zadovoljstva zakupaca i očuvanju kvaliteta zemljišta.

Amira Omanović, menadžerka projekta, istakla je da se poljoprivrednicima u saradnji sa opštinama otvaraju nove mogućnosti za povećanje produktivnosti i kvaliteta prinosa, uvezivanjem u jedinstvenu digitalnu platformu koja se može nadograđivati specijalizovanom opremom. S druge strane, opštine mogu lakše i efikasnije pratiti način korištenja zakupljenog poljoprivrednog zemljišta, kako bi mu očuvali kvalitet i spriječili degradaciju, a istovremeno je moguće raspolagati podacima o vrsti i strukturi ukupne poljoprivredne proizvodnje na teritoriji opštine.

Sporazum o saradnji na unapređenju kapaciteta gradova i opština za digitalnim upravljanjem zemljištem potpisali su predstavnici pilot gradova i opština u BiH, Privredna komora Republike Srpske, kompanija TeleGroup  i GIZ.

S obzirom da pilot lokalne samouprave u Srbiji već koriste AgroLIFE platformu, biće mentori kolegama u susjednim zemljama, što će omogućiti regionalnu razmjenu iskustava i doprinijeti procesu digitalizacije u regionu.

Ovaj projekat je rezultat zajedničke saradnje BFC SEE mreže i njenih članica NALED-a, Privredne komore RS i Privredne komore Crne Gore.

BFC SEE (Business Friendly Certificate in South East Europe) mreža je regionalna mreža koju čine partnerske institucije iz BiH, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Hrvatske, koja provodi program unapređenja konkurentosti JLS  i BFC SEE  sertifikaciju jedinica lokalne samouprave za povoljno poslovno okruženje.