POSLOVNE INFORMACIJE
Sajmovi
- Sajam Ljubljana
- Sajam Celje
- Sajam Gornja Radgona
- EventsEye, baza podataka sajmova, izložbi, konferencija u svijetu
- Sajmovi.eu, pregled sajmova u regionu
POSLOVNE INFORMACIJE
Sajmovi
Privreda
Zakoni
Arbitraža
Carina
Porez
INFORMACIJE O ZAPOŠLJAVANJU
OSNIVANJE PRIVREDNOG DRUŠTVA
Slovenački Zakon o privrednim društvima (Zakon o gospodarskih družbah, ZGD) definiše sledeće forme organizovanja:
U principu, moguće je izabrati bilo koji oblik organizovanja, ali je za određene poslovne aktivnosti (npr. za banke i osiguravajuća društva) propisan oblik organizovanja u akcionarsko društvo. Kompanije se smiju baviti samo sa tom djelatnošću koja je prijavljena u privrednom registru. Najpopularniji tip društva u Sloveniji je društvo sa ograničenom odgovornošću (d.o.o.).
OSNIVANJE DRUŠTVA S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU (Družba Z omejeno odgovornostjo – d.o.o.)
Društvo sa ograničenom odgovornošću (Družba Z omejeno odgovornostjo – d.o.o.) može biti osnovano od strane jednog ili maksimalno pedeset fizičkih ili pravnih lica. Za više od pedeset osoba, potrebno je izričito odobrenje od Ministarstva za ekonomske poslove.
Kompanija jamči kreditorima samo sa svojom društvenom imovinom. Osnovni kapital iznosi u Sloveniji minimalno 7.500 evra, od čega svaki partner mora pridonijeti depozit od najmanje 50 evra. Doprinos može biti ili gotovina ili dio imovine. Prije prijave u privredni registar, svaki partner mora uplatiti najmanje četvrtinu svog udjela doprinosa kapitala. Doprinosi u imovini moraju biti u potpunosti usvojeni prije registracije.
U Sloveniji postoji jednostavan način osnivanja d.o.o.: osnivanje jednočlanih društava ili osnivanje tipskim ugovorom uz, u potpunosti uplaćen kapital. Takvo osnivanje se može obaviti u roku od nekoliko dana i bez notara, putem državnog portala e-VEM. Međutim, osnivač društva mora imati Slovenski poreski broj.
Za komplikovanije osnivanje sa više partnera, preporučuje se pravna podrška i u većini slučajeva ovaj proces ne traje duže od 4 sedmice. U ovim slučajevima je, potrebno sastavljanje društvenog ugovora, ovjera društvenog ugovora od strane notara, otvaranje bankarskog računa i polaganja novčanih sredstava, upis u privredni registar kod suda, te drugi važni koraci.
NAUKA I TEHNOLOGIJA