Održana je online edukacija „Primjena 4.0 industrijskog modela za unapređenje poslovanja“

Privredna komora Republike Srpske organizovala je online edukaciju, na temu „Primjena 4.0 industrijskog modela za unapređenje poslovanja „, 16. i 17.03.2021. godine sa početkom u 12:00 časova putem Zoom linka.

Online edukaciju je pratilo 50 učesnika, od kojih su 24 učesnika iz sektora metala. Edukacija je bila interaktivnog tipa, na kojoj su učesnici, osim pitanja mogli da podijele i svoja znanja i iskustva.

Cilj edukacije bio je:

• kod učesnika probuditi ili produbiti svijest o nužnim promjenama, koje donosi moderno digitalno doba, sa posebnim aspektom na industrijske operacije;
  • da učesnici dobiju pregled osnovnih koncepata, metoda i primjera iz prakse vezanih za planiranje i implementaciju tzv. digitalne fabrike, tj. Industrije 4.0;
  • osvrnuti se na domaće regionalne industrijske teme i probleme, te i sa ovog aspekta rasvijetliti važnost širanje progresivne poslovne kulture.

Predavači na edukaciji bili su:

• Dr Advan Begović – Siemens Mobility, Munchen, Njemačka. Advan je rukovodilac sektora za strateško planiranje i razvoj poslovanja u Siemensovoj diviziji koja se bavi razvojem, proizvodnjom i ugradnjom transportnih istema zasnovanih na šinskim vozilima, kao npr. sistemi i vozila za tramvajski, željeznički i metro transport. Tokom svoje karijere je stekao značajne kompetencije na polju unapređenja i digitalizacije poslovanja. Doktorirao je na prestižnom njemačkom univerzitetu RWTH Aachen.
  • Tarik Kadrispahić – Targer Engineering & Consulting, Sarajevo, Bosna i Hercegovina. Tarik je suosnivač i direktor konsultantske kuće Targer, čija je ključna misija upravo optimizacija industrijskih operacija u BiH i regiji SEE. Svoje kompetencije zasnovane na konceptu Lean menadžmenata (Toxota Production System) stekao je radeći u industriji automobilskih dijelova. Danas je ova filozofija poslovanja opšteprihvaćena u svim granama industrije, a firma Targer je jedan od regionalnih lidera u njenoj implementaciji.

Na edukaciji su gostovali i panelisti, koji su podijelili svoja iskustva, odgovarali na pitanja učesnika, te im dali korisne savjete. Panelisti na edukaciji bili su: Draško Živković, Darko Spasojević i Aldin Fajić. Učesnici su izrazili svoje zadovoljstvo, kao i zainteresovanost za edukacije ovog tipa.

Edukacija je organizovana u okviru projekta „Centar za digitalizaciju, podizanje konkurentnosti i inovacije u MSP – DigIT SME“, koji implementira Privredna komora RS, u partnerstvu sa privrednim društvima Saga NFG d.o.o. Banja Luka i Topinox d.o.o. Prnjavor, te Područnom privrednom komorom Banja Luka i Inovacionim centrom Banja Luka, koji sufinansira Evropska unija kroz EU4Business Cilj projekta je podići konkurentnost i inovacione kapacitete izvozno-orijentisanih malih i srednjih preduzeća (MSP) metaloprerađivačke i mašinske industrije Republike Srpske.

EU4Business podstiče razvoj preduzetništva, izvozno orijentisanih sektora, turizma i poljoprivrede, kao i ruralni razvoj, s ciljem jačanja ekonomije BiH. EU4Business je vrijedan 16,1 miliona eura, a zajednički ga finansiraju Evropska unija (15 miliona eura) i Savezna Republika Njemačka (1,1 miliona eura). Projekat zajedno provode GIZ, ILO i UNDP, od aprila 2018. godine do marta 2022. godine. EU4Business je dio programa „Lokalne razvojne strategije – Program lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u BiH“, koji podržava vlada SR Njemačke. Za više informacija o EU4Business projektu posjetite: www.eu4business.ba.