Održane su online edukacije na teme: „Digitalizacija i unapređenje proizvodnog procesa“ i „Digitalna transformacija i razvoj novih proizvoda“

Privredna komora Republike Srpske organizovala je dvije online edukacije, na teme „Digitalna transformacija i razvoj novih proizvoda“ i „Digitalizacija i unapređenje proizvodnog procesa“, 10. i 11.03.2021. godine sa početkom u 10:00 časova putem Zoom linka.

Online edukacije je oba dana pratilo po 40 učesnika, od kojih je po 20 učesnika iz sektora metala. Obe edukacije su bile interaktivnog tipa, na kojima su učesnici, osim pitanja mogli da podijele i svoja znanja i iskustva.

Cilj edukacija bio je:

• pomoći polaznicima da unaprijede znanje o značaju primjene digitalne transformacije, osnovnim vrijednostima tj. odlikama digitalnog poslovnog modela kao i o samom procesu analize postojećeg i kreiranja novog poslovnog modela, koji će omogućiti rast privrednog društva u digitalnoj ekonomiji.
  • pomoći učesnicima da unaprijede znanje o tome koji su to načini za uspostavljanje Digitalnog poslovnog modela radi ostvarivanja održivog poslovnog rasta. Osim toga, edukacija je omogućila polaznicima da nauče na koji način digitalna ekonomija utiče na povećanje prihoda i rezultate poslovanja.

Predavač na edukacijama bio je Branislav Vujović. Gospodin Vujović održao je veliki broj seminara i radionica na temu digitalne transformacije. Već neko vrijeme se fokusira na temu digitalne revolucije i uticaja na industrijska preduzeća, a posebno na digitalni poslovni model i inovacije. Redovan je govornik na konferencijama i panelima. Objavio je veliki broj članaka o digitalnoj ekonomiji i autor je i moderator TV emisije o Digitalnoj ekonomiji. Predaje digitalne poslovne modele u IEDC poslovnoj školi na Bledu u Sloveniji i na PvC Akademiji u Jugoistočnoj Evropi.

Učesnici su izrazili svoje zadovoljstvo, kao i zainteresovanost za edukacije ovog tipa.

Edukacija je organizovana u okviru projekta „Centar za digitalizaciju, podizanje konkurentnosti i inovacije u MSP – DigIT SME“, koji implementira Privredna komora RS, u partnerstvu sa privrednim društvima Saga NFG d.o.o. Banja Luka i Topinox d.o.o. Prnjavor, te Područnom privrednom komorom Banja Luka i Inovacionim centrom Banja Luka, koji sufinansira Evropska unija kroz EU4Business Cilj projekta je podići konkurentnost i inovacione kapacitete izvozno-orijentisanih malih i srednjih preduzeća (MSP) metaloprerađivačke i mašinske industrije Republike Srpske.

EU4Business podstiče razvoj preduzetništva, izvozno orijentisanih sektora, turizma i poljoprivrede, kao i ruralni razvoj, s ciljem jačanja ekonomije BiH. EU4Business je vrijedan 16,1 miliona eura, a zajednički ga finansiraju Evropska unija (15 miliona eura) i Savezna Republika Njemačka (1,1 miliona eura). Projekat zajedno provode GIZ, ILO i UNDP, od aprila 2018. godine do marta 2022. godine. EU4Business je dio programa „Lokalne razvojne strategije – Program lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u BiH“, koji podržava vlada SR Njemačke. Za više informacija o EU4Business projektu posjetite: www.eu4business.ba.

11.03.