Potrebne hitne mjere za oporavak privrede

17.02.2025.

Upravni odbor Privredne komore Republike Srpske na sjednici održanoj 12. februara 2025. godine, ukazao je na zabrinjavajuće trendove u privredi i potrebu za hitnim mjerama podrške realnom sektoru.

Analiza privrednih kretanja za 2024. godinu pokazuje složenu ekonomsku sliku:

Jedini pozitivan pokazatelj:

  • Ukupan obim robne razmjene dostigao 12,38 milijardi KM, uz minimalan rast od 1,3% u odnosu na 2023. godinu

Zabrinjavajući trendovi:

  • Industrijska proizvodnja smanjena za 4,5%
  • Pad zaposlenosti u prerađivačkoj industriji od 4,8%
  • Izvoz smanjen za 139,18 miliona KM (-2,7%)
  • Povećanje spoljnotrgovinskog deficita za 23,6%
  • Pad izvoza električne energije za približno 152 miliona KM
  • Smanjena pokrivenost uvoza izvozom za 4,9%
  • Rast javnih prihoda uz nedovoljno ulaganje u razvoj privrede
  • Nedostatak podsticaja za tehnološki razvoj i jačanje konkurentnosti

Posebnu pažnju zahtijeva nedavna najava povećanja starosne granice za ostvarivanje starosne penzije, koja je sada 65 godina starosti i najmanje 15 godina staža osiguranja, koja bi mogla samo rezultirati u povećanje broja zaposlenih u javnoj upravi, dok bi u prerađivačkoj industriji ova mjera mogla imati ograničen ili čak i negativan učinak.

Destabilizacija evropskog tržišta i globalni negativni trendovi značajno su uticali na sve privredne grane Republike Srpske, od drvoprerade i obućarske industrije do metaloprerade, zbog čega je potreban strateški zaokret koji će posebnu pažnju posvetiti prerađivačkoj industriji i elektroenergetskom sektoru, gdje su zabilježeni najznačajniji padovi.

Privredna komora upućuje hitan poziv Vladi Republike Srpske za preduzimanje konkretnih mjera koje će:

  • Smanjiti opterećenje privrede
  • Uvesti značajne podsticaje za tehnološki razvoj
  • Kreirati programe za povećanje konkurentnosti
  • Preusmjeriti javne prihode u razvoj realnog sektora
  • Podstaći izvozne aktivnosti