Raspodjela šumskih drvnih sortimenata drvoprerađivačima u RS od ove godine obavlja se prema izmijenjenim pravilima kako bi se bolje pozicionirali na tržištu i efikasnije poslovali.
Pomoćnik ministra za šumarstvo i lovstvo RS Goran Zubić ističe da su krajem prošle godine utvrđeni kriterijumi za bodovanje drvoprerađivača, a na osnovu bodova obavlja se raspodjela šumskih drvnih sortimenata.
– Nakon bodovanja, utvrđene su količine sirovine koje im pripadaju za ovu godinu. Uočili smo da postoji odstupanje između planiranih sirovina za ovu godinu i realizovanih u prošloj, zbog čega je korigovana raspodjela – rekao je Zubić.
Ističe da su korekcije obavljene tako što je svim preduzećima koja su dobila više sirovina u odnosu na ono koliko su preradili lani, taj dobitak ograničen na 50 odsto razlike.
Zubić dodaje da je preostalih 50 odsto razlike iskorišćeno za ublažavanje manjka u preduzećima kod kojih je utvrđena manja količina u odnosu na ono koliko su realizovali lani.
– Ublažen je manjak kod hrasta za 30 odsto, bukve za oko 70 odsto, a kod četinara za 55 odsto i izvršeno približavanje prošlogodišnjim ugovorenim količinama – rekao je Zubić.
Dodaje da će drvoprerađivači potpisati ugovor na šest mjeseci i to na polovinu od korekcijom utvrđenih količina, dok će ugovori za drugu polovinu godine biti potpisani nakon što komisija zadužena za kontrolu provjeri realizaciju polugodišnjih potpisanih ugovora.
Provjeru će u skladu sa nadležnostima obavljati Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo energetike i rudarstva, zatim Privredna komora i „Šume RS“.
Direktor preduzeća „Šume RS“ Risto Marić kaže da su kriterijumi o raspodjeli uvedeni kako šumski drvni sortimenti bili pravedno podijeljeni prerađivačima.
– Korekcije su izvršene u smislu oduzimanja sirovine onima koji su previše dobili, i od te oduzete količine smanjili gubitke onih koji su dobili manje sirovine nego što su realizovali u prošloj godini – rekao je Marić i dodao da će vrijeme pokazati da li je ovakav sistem podjele trupaca efikasan.
Kriterijumi
Osnovni kriterijumi za raspodjelu drvnih sortimenata (etat) drvoprerađivačima
– prihod preduzeća,
– ostvareni izvoz,
– broj radnika,
– stepen obrade sortimenta,
– razvijenost lokalne zajednice u kojoj preduzeće posluje
– servisiranje obaveza prema „Šumama RS“
Izvor: Glas Srpske