„Prebijeno“ više od 150 miliona KM obaveza

By 5. новембра 2015. Novosti iz Komore, slide No Comments

RačunovodstvoU prvoj obaveznoj multilateralnoj kompenzaciji koju je Banjalučka berza sprovela 30.10.2015. godine kompenzovano je 132.272.976 KM obaveza učesnika iz privatnog i javnog sektora, od ukupno prijavljenih 871.497.228 KM.
Procenat kompenzacije ukupno prijavljenih obaveza iznosio je 15,2 odsto. Iznos obaveza koji se mogao kompenzovati, ako se uzmu u obzir potraživanja učesnika u kompenzaciji, iznosio je 333.120.331 KM. Procenat kompenzovanih obaveza u odnosu na mogući iznos kompenzacije iznosio je 39,7 odsto.
– Obaveze je prijavilo 6.229 učesnika (3.656 iz blokade), od čega je u prvoj kompenzaciji uključeno 1.116 od mogućih 1.481 koji su imali i obaveze i potraživanja. Preko 50 odsto obaveza kompenzovalo je 604 učesnika, a potpuno je kompenzovalo obaveze 304 učesnika. Preliminarni i konačni izvještaji o multilateralnoj kompenzaciji poslani su na registrovane adrese elektronske pošte (e-mail) iz MLK-1 obrasca – naveli su iz Banjalučke berze.
Iznos kompenzovanih obaveza, kako je navedeno, biće uvećan po osnovu dvije dodatne multilateralne kompenzacije koje se sprovode 3.11. i 6.11.2015. Već u prvoj dodatnoj kompenzaciji, 3. novembra, kompenzovano je oko 20 miliona KM prema preliminarnim izvještajima koji su poslani učesnicima.
U Jedinstveni sistem za multilateralne kompenzacije i cesije registrovalo se ukupno 6.626 učesnika, od čega je 1.343 izabralo direktan pristup, 1.507 preko posrednika, 3.776 preko banaka. Direktan pristup se realizuje preko internet stranice mlk.blberza.com, na kojoj se mogu naći sve potrebne informacije u vezi sa učešćem u multilateralnoj kompenzaciji.
Podsjećamo, inicijator donošenja Zakona o multilateralnoj kompenzaciji i cesiji bila je Privredna komora Republike Srpske, sa ciljem smanjenja nelikvidnosti koja predstavlja najvaći problem privredi Srpske.
Prije održavanja multilateralne kompenzacije, Privredna komora Republike Srpske u saradnji sa Banjalučkom berzom održala je dva seminara o ovom postupku kroz koje je prošlo oko 200 predstavnika privrednih subjekata.