Predstavljeni kriterijumi za učešće u develoPPP.de projektu u Kotor Varošu

DSCN7710Info dan „Razvijanje partnerstava sa privatnim sektorom u BFC SEE opštinama i gradovima“ održan je danas u Kotor Varošu, u okviru implementacije projekta koji sprovodi regionalna mreža za povoljno poslovno okruženje u Jugoistočnoj Evropi (BFC SEE mreža) uz podršku GIZ-a.

Projekat se odnosi na korišćenje fonda njemačke vlade DeveloPPP koji podržava privredna društva koja žele da investiraju i unaprijede svoje poslovanje, a Privredna komora Republike Srpske, kao tehnički sekretarijat Mreže za povoljno poslovno okruženje u RS, zadužena je za realizaciju ovog programa u Srpskoj.

Ovaj projekat je ekskluzivno pravo jedinica lokalne samouprave koje su sertifikovane u skladu sa BFC SEE standardom. Privredna komora RS, takođe, pruža tehničku pomoć privrednim društvima za pripremu prijedloga projekata, u saradnji sa lokalnim zajednicama.

Zajednički projekti između GIZ-a i privrede, tzv. razvojna partnerstva (DPP) povezuju privredne interese i razvojnopolitičke ciljeve, npr. uvođenje novih tehnologija, enegetske efikasnosti, upravljanje otpadom i vodama, transferom tehnologija i znanja, stručnog obrazovanja i industrijski razvoj.

Svaki partneri unosi u projekat svoje jake strane: GIZ pruža podršku pri finansiranju u maksimalnom iznosu do 50% ili 200.000,00 eura ukupnog budžeta, koordinira aktivnosti ili povezuje s važnim akterima.

Firme unose u projekat svoju tehnologiju, kapital i stručno znanje. Odgovornost, trošak i rizike snose oba partnera podjednako.

Info dani održani su u gradovima Bijeljina, Prijedor, Doboj i Banja Luka, odnosno opštinama Teslić, Mrkonjić Grad, Kotor Varoš, Laktaši i Gradiška.