U SUSRET BFC SEE KONFERENCIJI: Uspostavljanje odgovarajuće poslovne infrastrukture i pouzdane komunalne usluge (nastavak)

01.06.2022.

Pružanje različitih podognosti ulagačima pri investiranju, jedan je od rezultata gradova i opština koje su ostvarili učešćem u regionalnom programu sertifikacije gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem BFC SEE.

Neke od tih pogodnosti su i uspostavljanje odgovarajuće poslovne infrastrukture i pouzdane komunalne usluge.

Među 12 gradova i opština, u ovom segmentu istakli su se, osim Gradiške, Doboja i Kotor Varoša, o kojima smo pisali u prošlom tekstu, i Laktaši, Prijedor i Teslić.

Osnovni mehanizmi saradnje sa investitorima Prijedora, po čemu je ovaj grad i prepoznatljiv, su Info centar za investitore i Radna grupa za podršku investitorima. Prijedor po osnovu povećanja broja investicija, kao i reinvesticija, redovno povećava i broj zaposlenih, samim tim i utiče na povećanje razvoja domaće privrede i stranih investicija.

– Naš odnos prema privrednicima i investitorima je reprezentativan i mi ih posmatramo kao naše najbolje ambasadore kada je u pitanju predstavljanje našeg grada u oblasti bilo kojeg sektora privrede tako i potencijalnim investitorima za oblasti koje su u njihovom interesu. Nama je poznato da se odluke o investicijama donose po osnovu više faktora sa osnovnim interesom, a to je ostavarenje profita. Osnovni uslov za ulaganje u bilo koju lokalnu jednici jeste politička stabilnost, kao i iskustvo investitora u vezi prednosti ulaganja na lokaciji određenog grada ili opštine – rekao je gradonačelnik Prijedora, Slobodan Javor.

Prema njegovim riječima, svi ostali faktori su vezani za olakšice, infrastrukturne radove i mogućnosti rada sa kvalifikovanom i dostupnom radnom snagom.

– Upravo zbog našeg razumijevanja svih rizika, koje investitori prepoznaju, prije nego se odluče da pregovaraju sa nama, naša su ulaganja u oblasti, koje su važne za dalji investicioni rast i povećanje reinvesticija osnova promišljanja i korištenja BFC standarda kao alata za rad – napomenuo je Javor.

S druge strane, Teslić je jedna od prvih opština u Republici Srpskoj koja je iz vlastitog budžeta, bez obzira na vrlo tešku ekonomsku situaciju, počela da podstiče zapošljavnje i nova radna mjesta podrškom putem novčanih podsticaja. U 2021. godini za podršku zapošljavanju iz Budžeta je izdvojeno 254.000 KM.

– Svi ovi podsticaji zapošljavanju, kao i stvaranje povoljnog poslovnog okruženja doprinijeli su tome da je od 2012. godine zaustavljen negativan trend pada zaposlenosti na teritoriji opštine Teslić, odnosno znatno povećan broj zaposlenih, koji je sada na predratnom nivou – naveli su u Opštini.

Osim navedenog, Opština Teslić aktivno radi na unapređenju uslova poslovanja postojećih privrednih subjekata i na privlačenju novih investicija. U tom smislu, proteklih godina, uloženo je više od pola miliona KM za uređenje poslovne zone Lanara.

– U toku ove godine planiran je čitav niz investicija na razvoju infrastrukture, koja je jedan od preduslova privrednog razvoja – najavili su u ovoj lokalnoj zajednici.

Podsjećamo, Privredna komora RS u saradnji sa  NALED-om (Nacionalnom agencijom za lokalno- ekonomski razvoj) i BFC SEE (Business Friendly Certification) mrežom već sedam godina provodi Program sertifikacije jednica lokalne samouprave za povoljno poslovno okruženje u jugoistočnoj Evropi. BFC SEE mreža je uspješan primjer regionalne saradnje institucija ni privrede koja je do u saradnji sa donatorima realizovala projekte u vrijednosti od pet miliona evra.

BFC SEE je regionalni program za unapređenje konkurentnosti lokalnih samouprava koji se provodi u Republici Srbiji, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

Ova program je u kratkom roku postao pečat kvaliteta i široko priznat pokazatelj efikasne lokalne administracije i povoljne investicione klime u jugoistočnoj Evropi. Zato je i  Fajnenšal Times  uvrstio gotovo 40% sertifikovanih opština i gradova na listu najboljih investicionih destinacija u Evropi.

Do sada je na regionalnom nivou sertifikano više od  60 jedinica lokalne samouprave a u Republici Srpskoj 12 (Banja Luka, Bijeljina, Prijedor, Gradiška, Doboj, Teslić, Laktaši, Novi Grad, Brod, Prnjavor, Kotor Varoš i Zvornik).Trenutno su u procesu Trebinje, Modriča, Srbac i Stanari.

Sertifikacija  gradova i opština podrazumjeva ispunjavanje, veoma zahtjevnih, 10 kriterija i više od 76 podkriterija za unapređenje kvaliteta usluga i informacija koje jedinice lokalne samouprave pružaju privrednicima i stranim investitorima.

O svim ovim temama biće riječi i na velikoj konferenciji, koju Privredna komora Republike Srpske organizuje 10. juna na Jahorini.