Uručena uvjerenja za posrednike u postupku vansudskog finansijskog restrukturiranja

06.04.2023.

Privredna komora Republike Srpske u saradnji sa Medjunarodnom finansijskom korporacijom (IFC), članicom Grupacije Svjetske banke kroz Projekat za rešavanje pitanja dugovanja i prestanak poslovanja na Zapadnom Balkanu koji finansira Državni sekretarijat za ekonomske poslove (SECO) Vlade Švicarske uspostavila je institut sporazumnog vansudskog finansijskog restrukturiranja za privredna društva i preduzetnike, te obučila i ovlastila 15 posrednika da mogu da vode postupak sporazumnog vansudskog finansijskog restrukturiranja.
To je prvi ciklus edukacije u okviru novog instituta u pravnom sistemu Srpske – dobrovoljnog vansudskog finansijskog restrukturiranja definisano zakonom koji tretira tu oblast i gdje je Privredna komora dobila javno ovlaštenje da bude posrednik u postupku.
Generalni sekretar Privredne komore Dragana Kokot rekla je da je cilj da se privrednim društvima koja zapadaju u određene poteškoće u poslovanju blagovremeno omogući da reaguju na vrijeme i uz posrednika, poput Komore, kao i da probaju da sa povjeriocima regulišu ugovorne, poslovne odnose.
Ona je navela da se time privrednom društvu koje je u problemu omogući da prebrodi probleme i nastavi poslovanje bez većih negativnih posljedica, dodajući da u postupku učestvuju najmanje dva povjerioca, od kojih jedan mora biti banka.
Koktova je rekla da je Privredna komora instutcionalni posrednik i jedna od njenih obaveza u okviru tog instituta je da obuči fizička lica koji se zovu posrednici i koji će posredovati u komunikaciji između dužnika i njegovih povjerilaca.
Jedan od kandidata kojem je uručen sertifikat posrednika Danijela Radonić rekla je da je dobrovoljno finansijsko restrukturiranje jedan od oblika restrukturiranja koji postoji u Srpskoj.
“Prema Zakonu o stečaju postoji i sudsko restrukturiranje i tu smo, posebno u privrednim sudovima, imali nekoliko subjekata koji su usješno restrukturisani, a ovo dobrovljno je više fleksibilnije”, navela je Radonićeva.