Višković: Najniža plata u Srpskoj 540 KM

Vlada Republike Srpske donijela je odluku o povećanju najniže plate u Srpskoj na 540 maraka, rekao je na konferenciji za novinare nakon održane sjednice Vlade premijer Srpske Radovan Višković.

– U narednih sat ili dva zatražićemo posebnu sjednicu Narodne skupštine kako bi zakoni prošli proceduru do kraja maja i kako bi njihova primjena bila od 1. juna – istakao je Višković, a prenio RTRS.Dodao je da ima informaciju da će kolegijum Skupštine biti 24. maja.

– Kroz set zakona Vlada se odriče 70 miliona KM koji će biti pretočeni u povećanje plata u javnom i privatnom sektoru – rekao je Višković.

Vlada Republike Srpske danas je razmatrala Zakon o platama zaposlenih u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske, Zakon o izmjenama Zakona o platama zaposlenih u oblasti visokog obrazovanja i studentskog standarda, Zakon o izmjenama Zakona o platama zaposlenih u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima, Zakon o izmjeni Zakona o platama zaposlenih u oblasti kulture, kao i Zakon o platama zaposlenih u oblasti pravosuđa.

Višković je objasnio da će, zahvaljujući tome, plate u zdravstvu biti povećane i do osam odsto.

– Tako će plate od 800 KM biti uvećane za 8,1 odsto ili 65 KM, za platu od 1.000 KM povećanje je 7,7 odsto ili 77 KM, za platu od 1.500 KM povećanje je 107 KM, a za platu od 2.000 KM povećanje je 137 KM, a za platu iznad 2.500 KM povećanje je 197 KM – rekao je Višković.

Prema njegovim riječima, povećanje za rukovodioca u zdravstvenim ustanovama neće biti veće od tri odsto, kako bi se više sredstava usmjerilo na one sa najnižim primanjima.

Višković je dodao da je ispravljena još jedna nepravda u oblasti zdravstva, a to je da su dežurstva i prekovremeni sati bili manje plaćeni nego redovan rad, tako da će sada biti plaćeni u istom iznosu kao i redovan rad.

Objasnio je da je za povećanje od jedan odsto plata u zdravstvenom sektoru potrebno 3,5 miliona KM.

– Možete izračunati šta znači povećati plate pet, sedam ili deset odsto. Umanjenje prihoda u budžetu od pomenutih 70 miliona KM nadokadićemo rastom prihoda koji imamo u 2021. godini – napomenuo je Višković.

Direktni porezi za prva tri mjeseca ove godine, tvrdi Višković, rasli su za 18 odsto, indirektni porezi su imali pod oko dva odsto, ali već u aprilu su rasli.

Višković je rekao da će sada biti zaustavljene i zloupotrebe koje se odnose na rad od četiri časa jer su ljudi koji su radili više prijavljivani na navedenu normu.

Višković je naglasio da će najniža plata u Republici Srpskoj od juna biti 540 KM, što je, pretvoreno u evre, 276 evra.

– Ta plata u Federaciji BiH iznosi 208 evra, u Srbiji 272, u Crnoj Gori 222 evra, u Sjevernoj Makedoniji 247 evra. I prije ovog povećanja, najniža plata u Republici Srpskoj je najveća u regionu – istakao je Višković.

Višković je naveo da je prosječna plata u aprilu dostigla 998 KM, čime je već više od osam mjeseci znatno veća nego u Federaciji BiH, te da se bilježi rast BDP-a u prvom kvartalu ove godine.

Ovo se, tvrdi Višković, dešava jer je Vlada na vrijeme reagovala i zahvaljujući brojnim mjerama spasila privredu i održala zaposlenost u Republici Srpskoj.

On je dodao da je od 10. marta prošle godine do 17. maja ove godine broj ljudi koji su dobili posao za 3.244 veći od broja onih koji su ostali bez posla.