Održana javna rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi

Početna 5 Aktuelnosti_RegijaTB 5 Održana javna rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi

17.06.2024.

Danas je u Trebinju, u sali Skupštine Grada, održana javna rasprava o Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi. Pomoćnik ministra za turizam i ugostiteljstvo Predrag Tešić, predstavio je novine predviđene ovom intervencijom na Zakonu o boravišnoj taksi.

Jedna od izmjena je i ukidanje paušala za pružaoce usluga u “stanovima na dan” i objektima seoskog turizma, koji bi trebali da pređu na plaćanje boravišne takse po osnovu broja noćenja. Pored toga, značajno je i da se povećava zakonski raspon visine boravišne takse, a odluku o visini boravišne takse i dalje donosi jedinica lokalne samouprave, uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske.

U otvorenoj diskusiji koja je uslijedila, govorilo se kako o pomenutom Nacrtu zakona, tako i o drugim pitanjima vezanim za oblast ugostiteljstva i turizma. Izjednačavanje uslova po pitanju obaveze plaćanja boravišne takse između različitih tipova smještajnih objekata je ocijenjena kao ispravna mjera, koja će ublažiti neravnopravan položaj koji imaju hoteli i sličan smještaj u odnosu na pružaoce usluga “stan na dan”.

Što se povećanja raspona visine boravišne takse tiče, stav Područne privredne komore, ali i Grada Trebinja je da se umjesto povećanja boravišne takse fokusira na povećanje stepena naplate razvojem efikasnijih sistema monitoringa i kontrole. Ovim bi se obezbijedili ravnopravniji tržišni uslovi za funkcionisanje operatera u ovom sektoru i smanjila mogućnost da se nepoštovanje zakonskih obaveza koristi kao konkurentska prednost.