Održana je 26. tradicionalna međunarodna izložba stvaralaštva i inovacija INOST MLADIH 2024 od 23.04-25.04.2024. godine

25.04.2024.

Najznačajnija jedinstvena i tradicionalna 26. međunarodna izložba inovacija i svaralaštva INOST MLADIH 2024, u organizaciji Saveza inovatora Republike Srpske i Udruženja inovatora Grada Banja Luka, održana je u periodu od 23.04.-25.04.2024. u Domu omladine Banja Luka a okupila je preko 500 učesnika i prezentovala je preko 400 eksponata učenika osnovnih i srednjih škola u Republici Srpskoj.

Ovo godišnja izložba je posvećena jubileju 170 godina od rođenja našeg velikana, naučnika i pronalazača Mihajla Idvorskog Pupina sa ciljem da se njegovo ime, život i djelo otrgnu od zaborava i kao dragocjena nacionalna vrijednost bude putokaz, posebno mladim ljudima, kako treba učiti, raditi i živjeti. Njegovo djelo, patenti i naučni rad, i dalje se cijene i primjenjuju širom svijeta.

Zato su i radovi učenika osnovnih i srednjih škola bili na temu: „Patenti Mihajla Idvorskog Pupina“ a ostali radovi su posvećeni jubileju. Moto izložbe je bio: „Iskažite svoju inventivnost i efikasnost“!

Aktivnostima Privredne komore Republike Srpske imamo i predstavnike privrede u ulozi sponzora i pokrovitelja ove značajne manifestacije a zadnje dvije godine poseban doprinos i nakon održavanja INOST MLADIH je dala kompanija Supernova BiH (BlicNet d.o.o. Banja Luka) nagrađivanjem učenika učesnika i njihovih mentora te nabavkom opreme za učenike i škole.

Privredna komora Republike Srpske je nagrađena posebnim priznanjem – Zlatna plaketa za značajan doprinos u organizaciji, podršci i radu međunarodne izložbe INOST MLADIH u svim prethodnim godinama koju je preuzeo sekretar granskog udruženja za IKT, Slobodan Dragičević, koji je pozdravio prisutne a mladima je uputio poruku u skladu sa opštom idejom Mihajla Pupina da mladi trebaju da njeguju i razvijaju svoje znanje jer im to niko i nikada ne može oduzeti!

Istog dana otvaranja u prostorijama Rektorata Univerziteta u Banja Luci održana je promocija knjige „Pupinovi patenti i njegova filozofija“ autora ing. Milana Božića koja opisuje Pupinov naučni i životni put, njegovu karijeru kao naučnika, pronalazača, profesora, publiciste, dobrotvora, akademika, …., Pupin je bio počasni konzul Srbije u SAD, dobitnik mnogih naučnih nagrada i medalja te počasni doktor na 18 svjetskih univerziteta.

Drugi dan je u prostorijama Privredne komore Republike Srpske organizovan okrugli sto na temu: „Inovacije u obrazovanju“ kojim je moderirao sekretar granskog udruženja za IKT Slobodan Dragičević. Na ovom značajnom događaju je predstavljena “Digitalna platforma inovacija Republike Srpske” – Platforma inovacija Republike Srpske (einovacijers.com).

Idejno rješenje platforme je nastalo na osnovu pobjedničke ideje prošlogodišnjih pobjednika INOST MLADIH 2023 godine iz Istočnog Sarajeva uz podršku i inicijativu Udruženja inovatora grada Banja Luka i Razvojne agencije Grada Banja Luka – CIDEA.

Ova platforma je u izgradnji a od izuzetnog je značaja za: razvoj inovacionog ekosistema Republike Srpske, podršku mladim inovatorima u ostvarivanju njihovih ideja i uspostavljanju saradnje između institucija, privrede i inovatora. Od izuzetnog značaja će biti i za: inovatore, naučne institucije, škole i fakultete, Vladu i lokalnu samoupravu, investitore, Privredne komore i razvojne agencije.

Na ovoj platformi će se pronaći i radovi i ideje svih učenika u prethodnih 26 godina postojanja i organizovanja međunarodne izložbe INOST MLADIH.

Privredna komora Republike Srpske i sav komorski sistem je pokretač niza inicijativa kada su u pitanju obrazovni sistem, dualno obrazovanje, digitalizacija i digitalna transformacija te edukacija i prekvalifikacije odraslih za šta imamo i zakonski definisanu ulogu.

Danas živimo u digitalnom dobu digitalne transformacije, koja je prisutna u svim sferama života i rada, tako da ovaj proces mora obuhvatiti u potpunosti obrazovne institucije koje su se najvećim dijelom prilagodile ovom načinu rada ali je potrebno uraditi i više da bi se nove generacije djece obrazovale prema novim profilima zanimanja i sa boljom stručnom praksom. Obrazovanje utiče i na našu povezanost i kompatibilnost u uslovima globalne tržišne ekonomije a primarno na kvalitet i kvantitet ljudskih resursa. Danas je očigledan nedostatak kvalitetnih radnih pozicija i društva zasnovanog na znanju i kompetencijama. Obrazovanje mora pratiti stručne i naučne strategije i djelovati progresivno.

Više nego ikada u prethodnoj i ovoj godini govorimo o obnovljivim izvorima energije, električnim automobilima, e-mobilnosti, zelenoj ekonomiji, upravljanju otpadom, CBAM inicijativi za smanjenje emisije CO2, Cyber bezbjednosti, itd. koji danas imaju i zakonske obaveze za privredna društva i moramo poznavati osnovne postulate ovih inicijativa i strategija. Isto tako, vidjećemo da se sav Svijet promijenio i da su nastala razna rešenja posebno u oblasti visokih tehnologija i STEM znanja, vještačke inteligencije i robotike kojima unapređujemo ili zamjenjujemo neka radna mjesta i uporedo izvršavamo svoje poslovne zahtjeve i razvijamo privredu.

Čestitamo svim učenicima a posebno njihovim mentorima na učešću na izložbi a najboljima od njih upućujemo iskrene čestitke i pohvale.