Sastanak u vezi sa Inicijativom “Strukturnog oporezivanja primanja i plata u IKT sektoru u Republici Srpskoj”

26.10.2023.

Delegacija privrednika ispred granskog udruženja za IKT u Privrednoj komori Republike Srpske sa predstavnicima Područne privredne komore Republike Srpske i Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, sa njihovim predstavnicima, je održala sastanak sa predstavnicima Ministarstva finansija RS u vezi Inicijative “Strukturno oporezivanje primanja i plata u IKT sektoru u Republici Srpskoj”.

Na sastanku su prisustvovali predstavnici IKT kompanija, članovi i zamjenici Radne grupe, koja je ranije formirana u Granskom udruženju za IKT: BlicNet d.o.o. – SUPERNOVA BIH Banja Luka, HTEC d.o.o. Banja Luka i Prointer ITSS d.o.o. Banja Luka, član Infinity Grupe a ispred ZPK RS predstavnici s.p. gospodin Petrović, gospodin Pajić i predsjednik ZPK RS gospodin Jovan Bratić.

U uvodnom obraćanju sekretar PPK BL gospodin Aleksandar Ljuboja je upoznao pomoćnika ministra, gospođu Popović i saradnike, sa detaljima Inicijative kroz održane tri javne rasprave i konačnih rezultata zahtjeva IKT sektora sa makroekonomskim pokazateljima i posebnog značaja za privredu Republike Srpske. Potrebno je zaustaviti pojavu sive zone djelovanja nelegalnih preduzetnika i onih koje formiraju privredna društva radi isplate dijela primanja bez plaćanja poreza. U tome su i preduzetnici i privrednici potpuno saglasni.

Sekretar granskog udruženja za IKT Slobodan Dragičević je iznio nekoliko bitnih činjenica koje adekvatno prate naše stručne prijedloge u Inicijativi sa naglašavanje bitnih detalja:

• Nastojanje da Republika Srpske bude prepoznata kao povoljna destinacija za investitore za razvoj IKT industrije ali i svih drugih sektora privrede
• Projekti, procesi i podsticaji koje Vlada RS i Privredna komora RS provodi na planu digitalizacije i digitalne transformacije privrede moraju da se razvijaju kako bi IKT sektor imao kapacitet za održavanje i razvoj novih inovativnih rješenja i jačao ekonomski prostor Republike Srpske.
• Osnova o čemu i raspravljamo je plata zaposlenih koja stvara fluktuaciju radne snage koja je kod velikih kompanija i do 12% zaposlenih usljed isplata bez plaćanja poreza i sa umanjenim iznosima
• Ukoliko se plate budu realno isplaćivale onda je to pogodno za povećanje budžeta kao i zadržavanje kvalitetnih stručnjaka u zemlji i dolazak novih iz inostranstva. Uticaj je višestruk po pitanju boniteta kompanija i tržišnog prepoznavanja, demografskih procesa i zadržavanja mladih
• Dobijamo “zdrav” i efikasan budžet
• Treba se pojačati poreska provjera rada ovakvih poslovnih subjekata

Kompanije su iznijele svoje stavove i prevladava model koji će biti usmjeren na umanjenje doprinosa za bruto iznose koji su preko 4 prosječne plate uz plaćanje poreza. Ostavljen je prostor Ministarstvu finansija za druge prijedloge i dorade.
Pomoćnik ministra gospođa Popović je naglasila sledeće:

1. Ministarstvo je počelo putem Poreske uprave RS značajne akcije i odlučno podržava sve inicijative na suzbijanju sive zone;
  2. Intenzivno će preduzimati aktivnosti koju loše utiču na budžet i privredu;
  3. Podržavaju se sve inicijative koje podržavaju određene sektore privrede usmjerene prema građanima u smislu stvaranja najbolje povezanosti i pozitivnih uticaja, i obrnuto;

Ministarstvo pristaje da bude aktivno u radu Radne grupe te će se aktivno uključiti u sve naredne aktivnosti.