U Privrednoj komori RS održan sastanak sa Savezom udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske

18.07.2024.

Poljoprivredni proizvođači, na današnjem sastanku, donijelu su zaključak da je neophodno formirati osiguravajuće društvo pri Vladi Srpske.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković rekao je da takva situacija doprinosi manjoj zainteresovanosti poljoprivrednika za osiguranjem proizvodnje. On je napomenuo da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede subvencioniše 70 odsto premije za osiguranje.

Nakon sastanka predstavnika poljoprivrednih proizvođača, on je dodao da će Ministarstvu predložiti i donošenje zakona o ograničavanju trgovačkih marži kada je riječ o repromaterijalu i ostalom za šta se daju subvencije.

“S obzirom na to da uvoznici poljoprivrednih mašina, traktora i repromaterijala za sjetvu značajno dižu cijene, predložićemo donošenje ovakvog zakona”, rekao je Marinković na konferenciji za novinare.

On je naglasio da su zadovoljni raspodjelom podsticaja, mada ne i dinamikom isplate, ali su poručili da su strpljivi i imaju razumijevanja za situaciju i pritiske koje trpi Srpska kada je riječ o tokovima novca.

On je pohvalio činjenicu da je ovogodišnji agrarni budžet od 180 miliona KM razvojnog karaktera, te istakao da, bez obzira koliko je poljoprivredna proizvodnja teška, nije sve tako crno kako pojedinci žele da predstave stalnim iznošenjem negativnih tvrdnji.

“Ima dosta neistina plasiranih od pojedinaca koji kada dobiju priliku da se pojave u medijima, to zloupotrebljavaju i iznose neutemeljene podatke”, rekao je Marinković.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije Boško Radić rekao je da poljoprivrednici na ovom području već desetak godina osiguravaju svoju proizvodnju, te ne vidi razlog zbog čega neko još uvijek to ne radi, imajući u vidu da resorno ministarstvo značajno podstiče tu aktivnost.

“Ove godine sam imao 60 hektara zasijanih pšenicom. Osiguranje je bilo 45 KM po hektaru i davali smo 10 odsto prilikom zaključivanja polise osiguranja, a poslije žetve ostatak. To je zaista bilo povoljno, ali problem je što osiguravajuća društva neće da rade osiguranje od poplave i oluje. Mora se naći osiguravajuće društvo koje će na nivou države to da radi”, istakao je Radić.

On je ukazao da pada proizvodnja pšenice i da poljoprivredni proizvođači traže da u svakoj vrećici brašna bude 25 odsto domaće pšenice.

Poljoprivrednici su istakli da je BiH odlučila da bude uvozna zemlja kada je riječ o poljoprivrednim proizvodima i da nisu zadovoljni odnosom Savjeta ministara prema ovom sektoru.

Sekretar za poljoprivredu i prehrambenu industriju u Privrednoj komori Republike Srpske Dragan Šepa poručio je da je veoma značajno zastupati domaću poljoprivrednu proizvodnju.

“Primarnu poljoprivrednu proizvodnju moramo podržavati, moramo naći model da se uvezuje sa domaćom prerađivačkom industrijom i da se proizvod domaćih poljoprivrednika nađe na tržištu Republike Srpske”, istakao je Šepa.

Izvor: SRNA