2. Festival domaćih vina, rakija i hrane

08.12.2023.

U Privrednoj komori održan je 2. Festival domaćih vina, voćnih rakija, mesnih i mliječnih proizvoda, proizvedenih u Republici Srpskoj. Ovo je druga godina za redom kako se isti održava u Privrednoj komori u Banjoj Luci sa osnovnim ciljem, promocije domaćih proizvođaća i proizvoda, najkvalitetnijij domaćih vina, voćnih rakija, mesnih i mliječnih proizvoda.

Festival je okupio ukupno 35 proizvođača, a predstavilo se 12 vinarija: Vinarija JUNGIĆ Čelinac;  Podrumi VUKOJE 1982 Trebinje; Vinarija FAZAN Prnjavor; Vinarija GALA Banja Luka; Vinarija PODRUM PANIĆ Kozarska Dubica; Vinarija CRVENI BRIJEG Banja Luka; Vinarija VERA Popovo polje Trebinje; Vinarija PAJIĆ Brčko; Vinarija DALMATI Banja Luka; Vinarija ĐURIČIĆ Derventa i Vinarija DABIĆ Trebinje.

Učešće je uzelo i 13 destilerija: AGRODESTIL – DJEDOVA RAKIJA Laktaši; Prijedorčanka – GAZDINA RAKIJA Prijedor; Destilerija TOPOLOVIĆ – Rakije LOLA Gradiška; Destilerija STRŠLjEN Gradiška; MB IMPEKS Banja Luka; Destilerija RADANOVIĆ Prijedor; Destilerija ŠTRBAC – ZLATNIK Banja Luka; BMB Delta Gradiška; Destilerija PALjANKA Pale; Destilerija PSALMISTER Prnjavor; Destilerija NIBLA Laktaši; Destilerija Davidović i Plantaža Mijatović Laktaši. Iz oblasti mesne industrije učestvovali su: TULUMOVIĆ Laktaši; TRIVAS Prnjavor; DM AGRO Srbac i ZP KOMERC Bijeljina, a predstavili su se i proizvođači sira:  MLjEKARA PAĐENI Bileća; LIVAČ  Trapist Laktaši; NANA KASS Banja Luka; Sirana MILANKOVIĆ Prnjavor; MONS produkt Teslić i Majevički sir Lopare.

Ove godine pored domaćih proizvođača, imali smo i nama drage goste iz Republike Srbije – Udruženje vinara Šumadija sa kojima je Grupacija proizvođača vina Republike Srpske, potpisala Sporazum o saradnji. Festival je okupio veliki broj gostiju iz oblasti ugostiteljstva, trgovine, turizma, javne uprave, a isti je svečano otvorio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, gospodin Savo Minić.