Obuka na temu značaja i primjene ESG principa i zahtjeva održivosti

01.11.2023.

Privredna komora Republike Srpske uz tehničku podršku Švajcarskog programa za promociju izvoza (SIPPO), započela je obuku za zaposlene u komorskom sistemu na temu značaja i primjene ESG principa i zahtjeva održivosti (Environmental, Social and Governance (ESG) and Sustainability).

ESG principi i zahtjevi održivosti postaju sve značajniji i neizbježni u poslovanju sa partnerima u EU, u pojedinim zemljama EU pretočeni su u zakonske odredbe, a cijeli set direktiva je ili već usvojen ili u krajnjoj fazi usvajanja na nivou EU.

Sa ESG principima i zahtjevima održivosti, primjerima dobre prakse iz zemlje, regiona ali i svijeta, zaposlene u PKRS upoznali su Branko Kecman, direktor Advantis Broker a.d. Banja Luka i Tanja Šebez specijalista za izvještavanje o održivosti u Advantis Broker, koji su održali do sada dva treninga od ukupno pet obuka koliko je planirano.

Istovremeno, besplatne obuke o ESG konceptu poslovanja obezbijeđene su i za poslovne subjekte iz sektora tekstila i tehničkog drveta, koji će se kroz ove radionice upoznati sa zahtjevima u oblasti ispunjavanja uslova u pogledu održivosti i mogućim promjenama u svom poslovnom modelu.

Advantis broker ima dugogodišnju saradnju sa IFC-om (International Finance Corporation), što je rezultiralo dobijanjem statusa implementacionog partnera za Bosnu i Hercegovinu na projektu “ECA ESG PROGRAM – ESG povezane aktivnosti u Bosni i Hercegovini” i aktivno pruža konsultantske usluge i obuku kompanijama u Bosni i Hercegovini u procesu uspostavljanja ESG koncepta.