Održan sastanak na temu kako suzbiti sivu zonu u rentakar agencijama

14.06.2024.

U prostorijama Privredne komore RS, održan je sastanak sa Ministrom trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske Denisom Šulićem, predstavnicima inspektorata i predsjednikom Područne privredne komore Banja Luka Goranom Račićem, na temu nelojalne i nelegalne konkurencije pružaoca usluga iznajmljivanja vozila.

Dragoslav Mihajlović, sekretar Udruženja saobraćaja i veza u Privrednoj komori Republike Srpske, od prisutnog rukovodstva, zatražio je rješenje ili izmjenu zakona za osobe koje rade u sivoj i crnoj zoni, kada je u pitanju oblast iznajmljivanje vozila (rent a car).

Denis Šulić, ministar trgovine i turizma RS, istakao je da će se nastaviti razgovarati o tome kako da se suzbije siva zona koja postoji u rentakar agencijama, jer su one jedan od sastavnih stubova turističke ponude u Srpskoj.

Dodao je da je realan broj pružaoca usluga iznajmljivanja vozila i 10 puta veći od broja registrovanih agencija, koje posluju po zakonu i pravilnicima koji regulišu tu oblast.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić, naglasio je da je već odlučeno da bude formiran odbor za zaštitu interesa pružaoca usluga iznajmljivanja vozila, te da je na sjednici Upravnog odbora Područne privredne komore Banjaluka donesena odluka da se, u okviru organa, formira odbor koji bi štitio interese privrednih društava koje se bave uslugama rentakara.
On je dodao da će, zajedno sa Ministarstvom trgovine i turizma i Ministarstvom saobraćaja i veza Srpske, nastojati da regulišu tu oblast kako bi pružaoci usluga iznajmljivanja vozila imali pozitivan ambijent u radu.