Održan “Solar Biznis forum” u Banjaluci

28.05.2024.

Danas je u Banjoj Luci u prostorijama Spoljnotrgovinske komore BiH održan “Solar Biznis forum” u organizaciji Ambasade Mađarske, Spoljnotrgovinske komore BiH i Privredne komore Republike Srpske, a događaj je organizovan u okviru programa NEXT, Ministarstva vanjskih poslova i spoljne trgovine Mađarske.

Na Forumu su učestvovale kompanije iz Mađarske koje su zainteresovane za realizaciju izgradnje solarnih elektrana u BiH. Domaćim privrednim subjektima predstavljene su prednosti korištenja i proizvodnje solarnih energenata. Podsjećamo, BiH se obavezala Sofijskom deklaracijom iz 2020. godine da će pristupiti zaštiti životne sredine i postići energetsku neutralnost do 2050.

– Mi smo danas u top tri države u svijetu u proizvodnji solarnih energenata i 18, tj. 19 odsto naše proizvedene struje dolazi iz solarnih sistema – izjavio je ambasador Mađarske u BiH Pósa Krisztián.

– Sigurno da Republika Srpska sa svojim podnebljem raspolaže sa velikim potencijalima u oblasti solarne energije i ovo je prilika da sa Mađarskom razmijenimo iskustvo u vidu potencijala, odnosno novih investicija koje mađarske firme žele da rade na prostoru Srpske – rekao je predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković naglasio je da je “solarna energija jedan od resursa koji služi u tom pravcu, pored vjetra, električne energije proizvedene iz vode, dakle hidrocentrale, što je treći resurs koji je jako važan”.