Održana javna rasprava o Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi

12.06.2024.

Juče je, u prostorijama Privredne komore Republike Srpske, održana, druga po redu, javna rasprava o Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi, dok je prva održana 5. juna u Palama.

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić, rekao je da su Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi predvidjeli ukidanje paušala, te plaćanje boravišne takse po osnovu broja noćenja.

On je naveo da se izmjenama Zakona u sistem prijave gostiju po ostvarenom noćenju uvode i pružaoci usluga u “stanovima na dan” i objektima seoskog turizma, što ima višestruki značaj.

Narodna skupština Republika Srpske usvojila je 23. maja Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi kojim se povećava zakonski raspon visine boravišne takse, a odluku o visini boravišne takse i dalje donosi jedinica lokalne samouprave, uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske.

Sastanku je prisustvovala i Dragana Šobot, sekretar Udruženja turizma i ugostiteljstva u Privrednoj komori Republike Srpske.

Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske održaće još dvije javne rasprave:

• u Trebinju, u ponedjeljak, 17. juni 2024. godine – 11.00 časova – sala Skupštine grada Trebinje i
  • u Bijeljini – četvrtak, 20. juni 2024. godine – 13.00 časova – prostorije Područne privredne komore Bijeljina.

Pozivaju se sva zainteresovana fizička i pravna lica, institucije i organizacije da, u cilju kreiranja što kvalitetnijeg zakonskog rješenja, uzmu učešće u javnim raspravama i svojim sugestijama i prijedlozima doprinesu njegovoj izradi.