• Početna
  • Početna
  • Aktuelnosti
  • 9
  • Poziv na edukaciju „Opšti uslovi proizvodnje čeličnih i aluminijumskih konstrukcija i ostalih proizvoda u sektoru metalne industrije, kao preduslov za postavljanje CE znaka na proizvode”

27.03.2024.

Privredna komora Republike Srpske, u saradnji sa Koordinacionim tijelom za infrastrukturu kvaliteta proizvoda i usluga u Republici Srpskoj i Republičkim zavodom za standardizaciju i metrologiju Republike Srpske, u okviru Еvropske mreže preduzetništva, organizuje edukaciju na temu „Uvod u standarde EN 1090-1, EN 1090-2, EN 1090-3 i regulativu o građevinskim proizvodima 305/2011: Opšti uslovi proizvodnje čeličnih i aluminijumskih konstrukcija i ostalih proizvoda u sektoru metalne industrije, kao preduslov za postavljanje CE znaka na proizvode”, koja će se održati u četvrtak, 04.04.2024. godine sa početkomu 10:00 časova u Privrednoj komori RS, sala Jahorina (ulica Branka Ćopića 6, 78 000 Banja Luka).

U skladu sa Zakonom o građevinskim proizvodima Republike Srpske („Sl. glasnik RS“ br. 5/12), Zakonom o tehničkim propisima („Sl. glasnik RS“ br. 98/13) i podzakonskim aktima, privredna društva su obavezna da na tržište plasiraju sigurne proizvode i da provedu postupak njihove ocjene usaglašenosti. Postavljanje CE znaka je ujedno i jedan od uslova za izlazak na EU tržište.

U cilju usaglašavanja sa propisanim zahtjevima građevinskih proizvoda, odnosno čeličnih i aluminijskih konstrukcija, proizvođačima se preporučuje da provedu fabričku kontrolu proizvodnje i sertifikaciju u skladu sa standardom EN 1090-1.

U okviru edukacije, biće obrađene sljedeće teme:

• Metalne konstrukcije i zavarivanje,
  • Proizvodnja čeličnih i aluminijskih konstrukcija,
  • Standard EN 1090-1, Izvođenje čeličnih i aluminijskih konstrukcija – Dio 1: Zahtjevi za ocjenu usklađenosti konstruktivnih elemenata,
  • Standard EN 1090-2, Izvođenje čeličnih i aluminijskih konstrukcija – Dio 2: Tehnički zahtjevi za izvođenje čeličnih konstrukcija,
  • Standard EN 1090-3, Izvođenje čeličnih i aluminijskih konstrukcija – Dio 3: Tehnički zahtjevi za izvođenje aluminijskih konstrukcija,
  • Klase izvođenja radova EXC1 do EXC4,
  • Izrada Deklaracije o perfomansama za obilježavanje (CE Znak).

Predavači na edukaciji su g-din Ivan Stojčić i g-din Marko Maričić, sertifikacione kuće TMS CEE d.o.o. Beograd, partneri TÜV SÜD Serbia d.o.o.

Edukacija je besplatna za sve učesnike, a prijaviti se možete do 03.04.2024. godine, putem linka: https://edukacije.komorars.ba/event/edukacija-opsti-uslovi-proizvodnje-celicnih-i-aluminijumskih-konstrukcija-kao-preduslov-za-postavljanje-ce-znaka-na-proizvode/.

Kontakt osoba u Privrednoj komori RS je Sonja Milinčić (sonjam@komorars.ba, 051 493 138).

Program edukacije.pdf