Predstavljene preporuke privatnog sektora za zelenu ekonomiju u Bosni i Hercegovini

07.06.2024.

S obzirom na to da globalno tržište i EU sve više insistiraju na tome da mala i srednja preduzeća u Bosni i Hercegovini, u svom poslovanju, implementiraju zelene standarde i oznake, domaćim kompanijama je neophodna sistemska podrška, te su se danas, u Sarajevu, predstavnicima vlasti u BiH, na dnevnom redu našle preporuke privatnog sektora za zelenu ekonomiju.

Moderator ovog događaja bila je Dragana Kokot, generalni sekretar Privredne komore Republike Srpske.

Na današnjem susretu i predstavnici domaćih kompanija su prezentovali praktične primjere iz privatnog sektora i iskoristili prisustvo predstavnika brojnih institucija kako bi istakli značaj usaglašenog rada njih i vlasti, te su istakli kako se nadaju da će preporuke biti usvojene od strane vlasti u što skorijem periodu.

Organizatori susreta su Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH, Privredna komora Republike Srpske, Privredna/Gospodarska komora FBiH i Privredna komora Brčko distrikta, a u okviru Green Recovery komponente projekta „COVID-19 Investment Response“, koju finansira Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke (BMZ), a implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ).

Detaljnije o CBAM-u, zelenoj tranziciji, kao i o komponenti Green Recovery dostupno je na web stranici https://zelenaekonomija.komorabih.ba/?_gl=1%2Ahintac%2A_ga%2AODQzMDQyMDk3LjE3MTc3NjI5NDc.%2A_ga_WK43W1KFTV%2AMTcxNzc2Mjk0Ni4xLjEuMTcxNzc2MzAzMS40OS4wLjA.