Održan regionalni skup poljoprivrednih zadruga i žetveni dani u Bijeljini

10.07.2023.

U Bijeljini je održan regionalni skup poljoprivrednih zadruga i zadružnih saveza sa fokusom promovisanje pozitivnih primjera zadruga i razmatranje izazova sa s kojima se suočavaju.

Na skupu su prisustvovali predstavnici resornih ministarstava poljoprivrede Srbije i Republike Srpske, Privredne komore Republike Srpske, Poljoprivrednih zadružnih saveza Srbije, Vojvodine i Republike Srpske, kao i predstavnici uspešnih zadruga.

Cilj skupa bio je da se inspirišu ostale zadruge kroz predstavljanje pozitivnih primjera, razmjene iskustava i ideja, kao i rasprava o izazovima kao što su finansijski pristup, obrazovanje, tržišna konkurencija i osnivanje novih zadruga. Panel diskusije su se fokusirale na marketinške strategije, brendiranje i saradnju među zadrugama.

Skup je uspješno promovisao pozitivne primjere i pružio podršku poljoprivrednim zadrugama. Na kraju istog, usvojena je deklaracija koja je postavila smjernice za dalji razvoj zadruga u poljoprivrednom sektoru.

Takođe, a imajući u vidu da je na poljoprivrednim dobrima najveće žitnice u Republici Srpskoj ravnoj Semberiji, žetva u toku, predstavnici Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije Privredne komore Republike Srpske i resornog ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, posjetili su poljoprivredno dobro “Semberija” i sa direktorom Branimirom Andrićem prisustvovali žetvi pšenice i uljane repice.

Prema riječima direktora prosječan prinos pšenice je oko 4,5 t po hektaru, a uljane repice oko 3 t. PD “Semberija” je privredno društvo, poljoprivredno dobro koje obrađuje oko 3.000 ha poljoprivrednog zemljišta, a pored ratarstva delatnosti su svakako tov junadi i uzgoj muznih grla za proizvodnju mlijeka.

Trenutno je zaposleno 100 radnika, a žetva se odvija sa najmodernijom poljoprivrednom mehanizacijom, primjer tome je kombajn John Deer sa kojim su predstavnici PKRS i MPŠVRS imali priliku da prilikom žetve obiđu žetvene površine Semberije.