Banjaluka, 21.03.2024. – Održana radionica na temu napredno modelovanje i razvoj novog proizvoda

26.03.2024.

Na Mašinskom fakultetu u Banjoj Luci održana je edukacija na temu napredno modelovanje i razvoj novog proizvoda, koju je kroz projekat “Istraživanje i razvoj malih i srednjih preduzeća (MSP) u RS kroz inovacije i digitalno povezivanje – InnDigit SME” podržala Evropska unija i vlada SR Njemačke.

Privredna komora RS je edukaciju realizovala u partnerstvu sa Mašinskim fakultetom Univerziteta u Banjoj Luci i Centrom za digitalnu transformaciju Privredne komore Srbije, a kroz praktični interaktivni pristup na fakultetu učesnici su imali priliku upoznati sa 3D modelovanjem i prednostima ovog načina razvoja novog proizvoda, te značajem povezivanja akademske zajednice i privrede.

Predavač na ovoj edukaciji je bio Branislav Sredanović, stručnjak i ekspert iz oblasti modelovanja i razvoja novih proizvoda. Branislav posjeduje dugogodišnje iskustvo u radu sa preduzećima u oblasti naprednog modelovanja, automatizacije modelovanja složenih proizvoda i ekspertize u oblasti savremenih tehnologija.

Edukaciji je prisustvovalo 15 učesnika koji nisu krili zadovoljstvo nakon stručnog predavanja.

Kroz interaktivno predavanje, učesnici su se složili da upotreba 3D tehnologije omogućava izradu prototipa, odnosno skraćuje vrijeme razvoja novog proizvoda, testiranja, te povećava efikasnost i smanjuje mogućnost grešaka. “Edukacija mi je pomogla da proširim znanje iz ove oblasti. Rad u programima za modeliranje omogućava da za 5 min završimo ono za šta nam je prije trebalo 3 do 4 dana ručne izrade.” rekao je Stefan Ristić, iz preduzeća ShiftDomain iz Doboja.

InnDigit SME dio je šireg projekta “Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini – EU4DigitalSME“, kojeg sufinansiraju Evropska unija i vlada SR Njemačke, a implementira GIZ u BiH.  Cilj projekta je ojačavanja digitalne transformacije malih i srednjih preduzeća, a što izmedju ostaloga uključuje i edukaciju u oblasti digitalne transformacije.