Čorić sa ministrom Košarcem: Podrška inicijativi o zabrani izvoza oblovine

13.06.2023.

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić razgovarao je sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Stašom Košarcem, predsjednikom Spoljnotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković u Sarajevu. Oni su tokom sastanka istakli podršku zaključku sa protekle zajedničke sjednice entitetskih vlada o potrebi da institucije na nivou BiH donesu odluku o zabrani izvoza oblovine.

Košarac je naglasio da je ova odluka važna sa aspekta zaštite i razvoja domaće proizvodnje, kao i da će Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa pratiti inicijative koje dolaze od entitetskih vlada, te ih upućivati Savjetu ministara na usvajanje, saopšteno je iz ovog ministarstva.

“Zabrana izvoza oblovine jedna je od značajnijih odluka koju je Savjet ministara usvajao na zahtjev nadležnih institucija Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/ Spremni smo da i dalje podržavamo ovu inicijativu, jer je riječ o zaštitnoj mjeri koja je dala pozitivne efekte za domaći privredni sektor, budući da sirovina ostaje dostupna našim privrednicima”, istakao je ministar Košarac.

Na sastanku je istaknuto da godišnja odluka o suspenziji i smanjenju carinskih stopa kod uvoza određene robe, koju Savjet ministara usvaja na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, predstavlja značajnu mjeru podrške domaćem privrednom sektoru, s naglaskom na prerađivačku industriju.

Tema današnjeg sastanka bila je i organizacija sajmova i sajamskih manifestacija u zemlji i inostranstvu, s ciljem promocije proizvoda iz Srpske i FBiH.

Na zajedničkoj sjednici entitetskih vlada u četvrtak, 8. juna poručeno je da je veoma bitno da bude zabranjen izvoz oblovine iz BiH.