Prijedoru i Srpcu uručena tehnička oprema u okviru projekta „Digitalizacija opštinskog upravljanja zemljištem“

13.06.2023.

Predstavnici Privredne komore Republike Srpske posjetili su Opštinsku upravu u Srpcu i grad Prijedor, kojima su uručili tehničku opremu – GNSS uređaje.
Korištenje ovih uređaja omogućava indetifikaciju zemljišta na terenu prilikom uvođenja korisnika u posjed i prilikom praćenja realizacije potpisanih ugovora.
Upotreba ovih uređaja omogućena je u okviru develoPPP.de projekta „Digitalizacija opštinskog upravljanja zemljištem“ koju provode kompanija TeleGroup i GIZ, u ime njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a uz podršku Regionalne mreže za povoljno poslovno okruženje BFC SEE.
Trebinje, Prijedor, Brod i Srbac su lokalne samouprave koje su učestovale u ovom projektu u Republici Srpskoj/BiH i koje koriste jedinstvenu digitalnu platformu – AgroLIFE za digitalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem.
AgroLIFE softver, koji je razvio „Telegroup“, omogućava lokalnim samoupravama automatizovano upravljanje, pregled i obradu podataka neophodnih za kvalitetno upravljanje I kontrolu korištenja zemljišta. Ujedno, ovaj softver namjenjen je i poljoprivrednim proizvođačima da efikasno planiraju, organizuju i upravljaju poljoprivrednom proizvodnjom u cilju povećanja prinosa i smanjena operativnih troškova.
U okviru projekta održano je više od 90 obuka na kojima je učestvovalo više od 750 poljoprivrednih proizvođača. Tokom realizacije projekta registrovano je više od 3500 korisnika platforme u Srbiji, Crnoj Gori I BIH. 1300 zakupaca u 10 pilot opština je koristilo platformu. Nabavljenje su 73 meteo stanice i 584 senzora koji su integrisani u AgroLIFE platformu i omogućuvaju lokalnim poljoprivrednicima dodatne podatake o mikroklimatskim uslovima i predviđanju vremenskih prilika sa preciznošću od 90%.
Ovaj projekat je rezultat zajedničke saradnje BFC SEE mreže i njenih članica NALED-a, Privredne komore RS i Privredne komore Crne Gore. BFC SEE (Business Friendly Certificate in South East Europe) mreža je regionalna mreža koju čine partnerske institucije iz BiH, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Hrvatske, koja provodi program unapređenja konkurentosti JLS i BFC SEE sertifikaciju jedinica lokalne samouprave za povoljno poslovno okruženje.